sklep@marelplus.pl  +48 58 762 06 30+48 533 238 756
  Rejestracja     Logowanie

Obuwie robocze czy ochronne? - Kategorie obuwia roboczego

Image

Obuwie robocze i ochronne, czyli jakie ?

Pytanie o wybór obuwia ochronnego lub roboczego nie jest przypadkowe: bardzo często bowiem te pojęcia są uważane za tożsame. Niesłusznie! Nawet dobrej jakości obuwie robocze męskie nie musi stanowić środków ochrony indywidualnej, co znaczy, że nie jest to obuwie ochronne bhp w myśl przepisów Centralnego Instytutu Ochrony Pracy. Buty robocze męskie czy damskie mogą być też po prostu zużytymi trampkami, które zakładasz do pielenia w ogrodzie. Z kolei profesjonalne buty ochronne spełniają konkretne normy zabezpieczeń przed określonymi zagrożeniami. Przepisy wyróżniają zresztą trzy kategorie butów: zawodowe to klasa 0 (one właśnie potocznie uchodzą za buty robocze), ochronne to klasa P, a bezpieczne - klasa S. Koniec końców trzeba jednak przyznać, że powszechne jest zamienne używanie terminu "buty robocze" mając na myśli również wysokiej jakości obuwie ochronne.

Kategorie i klasy ochrony obuwia roboczego - jak dobrać buty robocze bhp?

Zanim zaczniesz rozważać, jakie rodzaje butów roboczych bhp będą najbardziej odpowiednie dla Twoich pracowników, ustal, przed jakimi czynnikami szkodliwymi mają osłaniać stopy. Czy muszą być antypoślizgowe? Czy jest zapotrzebowanie na buty robocze olejoodporne? A może czas na obuwie robocze letnie i priorytetem jest lekkość i wentylacja? Wysokiej jakości obuwie robocze nie tylko chroni, ale też zapewnia komfort pracy. Nie da się przecież ukryć, że np. obuwie na budowę musi sprostać konkretnym fizycznym wymaganiom! Wygodne buty robocze przy obecnych technologiach nie są już mrzonką. Trzeba tylko dokonać odpowiedniego wyboru!

Ustalenie priorytetów pomoże Ci wyłonić pożądane kategorie: czy mają to być wysokie buty robocze, czyli tzw. trzewiki robocze ochronne ? Być może jest również opcja zastosowania znacznie lżejszej wersji, jaką są sandały robocze? Jest też tzw. złoty środek, czyli półbuty ochronne męskie. W każdej z tych kategorii odnajdziesz mechaniczne zabezpieczenia przed zgnieceniem (np. metalowe noski) czy przebijaniem (np. kevlarowe wkładki). Nie ma tu zastosowania zasada "lepiej dmuchać na zimne". Jeżeli metalowe zabezpieczenia, w które często wyposaża się obuwie robocze bhp nie są konieczne, nie upieraj się przy nich - dzięki temu lżej (dosłownie!) będzie pokonywać kolejne kilometry w pracy.

Kategorie i klasy ochrony obuwia roboczego - jak dobrać buty robocze bhp?

Mimo że oznakowane obuwie robocze bhp jest nieco łatwiejsze w identyfikacji, i tak najbezpieczniej będzie skonsultować swój wybór w sklepie, gdzie oferowane jest specjalistyczne obuwie ochronne i robocze męskie. Ochronne buty bhp muszą spełniać konkretne normy: dlatego w internetowych sklepach obuwniczych jak MarelPlus.pl znajdziesz nie tylko wybór obuwia ochronnego, ale też wsparcie merytoryczne, które pomoże szybko wyselekcjonować najlepsze opcje.

Obuwie ochronne z blachą, kompozytem czy bez? - rodzaje butów roboczych

Często trzewiki ochronne robocze męskie wyposażone są w blachę - najczęściej jest to element ukryty pod czubkiem buta, mający za zadanie chronić palce przed zmiażdżeniem po upadku ciężkiego przedmiotu. Jednak bezpieczne buty robocze bez blachy też istnieją! Jej zamiennikiem często jest twardy kompozytowy nosek. Zaletą takiego rozwiązania jest zazwyczaj oszczędność wagowa. Detal? W obliczu dziesiątek kilometrów, które pracownicy pokonują na halach magazynowych czy produkcyjnych nie ma się co dziwić, bo wygodnych butów bhp nie sposób przecenić. Wygodnych i lekkich!

Często trzewiki ochronne robocze męskie wyposażone są w blachę - najczęściej jest to element ukryty pod czubkiem buta, mający za zadanie chronić palce przed zmiażdżeniem po upadku ciężkiego przedmiotu.

MarelPlus

Blacha nie należy też do materiałów, które pozwalają na wentylację. Jeśli więc możesz z niej zrezygnować, jest szansa, by to trzewiki robocze zapewniały jeszcze lepszy komfort pracy. Oczywiście - jeśli wziąć pod uwagę kwestię wytrzymałości, nie da się ukryć, że to właśnie metalowe zabezpieczenia są najpewniejsze pod kątem zmiażdżeń i uderzeń. Jeśli buty dla pracowników nie mają konkretnych wymogów i masz pewną dowolność, zadbaj, by trzewiki ochronne były adekwatne, a nie za wszelką cenę pancerne.

Jakie półbuty ochronne będzie najbardziej uniwersalne - przykłady produktów

Dobre buty robocze mają niejedno oblicze - zazwyczaj są kompatybilne ze środowiskiem pracy, w którym będą spełniać swą rolę. Pewne cechy bardzo często się jednak powielają: profesjonalne buty robocze na halach będą zazwyczaj antypoślizgowe, natomiast obuwie na budowę i trudne warunki nawierzchniowe musi prezentować konkretnie żłobiony bieżnik podeszwy. Można jednak wskazać dość uniwersalne półbuty robocze, które wykażą się i jako obuwie dla przemysłu, i jako obuwie dla usług. Po prostu - jak profesjonalne obuwie do pracy!

Doskonały przykład butów roboczych bhp o uniwersalnym charakterze to półbuty ochronne męskie Sonora 3 (opcjonalnie wysokie obuwie robocze: trzewiki ochronne Sonora S3). Takie buty robocze ochronne sprawdzą się zarówno na hali, jak i na zewnątrze. To wytrzymałe mechanicznie, ale też po prostu wygodne buty robocze ochronne - bez metalowych elementów, za to wyposażone w kompozytowy podnosek ochronny zabezpieczający palce. Nieprzypadkowo jeden z popularniejszych modeli jeśli chodzi o obuwie bhp męskie wśród klientów hurtowni i sklepu internetowego MarelPlus!